FW-05-03-F-D-180-115
Samtec Inc.
Product No:
FW-05-03-F-D-180-115
Description:
CONN HDR 10POS 0.05 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 10
Color Black
Length - Post (Mating) 0.115" (2.921mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.295" (7.493mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.180" (4.572mm)