FW-05-05-F-D-263-217-A-P-TR
Samtec Inc.
Product No:
FW-05-05-F-D-263-217-A-P-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 10POS 0.05 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 10
Color Black
Length - Post (Mating) 0.217" (5.512mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.480" (12.192mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.263" (6.680mm)