FW-06-02-L-D-200-125
Samtec Inc.
Product No:
FW-06-02-L-D-200-125
Description:
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
Color Black
Length - Post (Mating) 0.125" (3.175mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.400" (10.160mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Length - Tail 0.075" (1.905mm)