FW-06-03-L-D-253-140
Samtec Inc.
Product No:
FW-06-03-L-D-253-140
Description:
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
Color Black
Length - Post (Mating) 0.140" (3.556mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.393" (9.982mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.253" (6.426mm)