FW-06-04-L-D-560-150
Samtec Inc.
Product No:
FW-06-04-L-D-560-150
Description:
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
Color Black
Length - Post (Mating) 0.150" (3.810mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.800" (20.320mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.560" (14.224mm)
Length - Tail 0.090" (2.286mm)