FW-09-02-F-D-500-200
Samtec Inc.
Product No:
FW-09-02-F-D-500-200
Description:
CONN HDR 18POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 18
Color Black
Length - Post (Mating) 0.200" (5.080mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.775" (19.685mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.500" (12.700mm)
Length - Tail 0.075" (1.905mm)