FW-10-01-G-D-125-200
Samtec Inc.
Product No:
FW-10-01-G-D-125-200
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 20POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 20
Color Black
Length - Post (Mating) 0.200" (5.080mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.370" (9.400mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.125" (3.175mm)
Length - Tail 0.045" (1.143mm)