FW-13-04-F-D-566-080
Samtec Inc.
Product No:
FW-13-04-F-D-566-080
Description:
CONN HDR 26POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 26
Color Black
Length - Post (Mating) 0.080" (2.032mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.736" (18.694mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.566" (14.376mm)
Length - Tail 0.090" (2.286mm)