FW-19-01-L-D-425-100
Samtec Inc.
Product No:
FW-19-01-L-D-425-100
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 38POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 38
Color Black
Length - Post (Mating) 0.100" (2.540mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.570" (14.478mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.425" (10.800mm)
Length - Tail 0.045" (1.143mm)