FW-22-03-L-D-290-065
Samtec Inc.
Product No:
FW-22-03-L-D-290-065
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 44POS 0.05 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 44
Color Black
Length - Post (Mating) 0.065" (1.651mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.355" (9.017mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.290" (7.366mm)