FW-24-05-F-D-310-165
Samtec Inc.
Product No:
FW-24-05-F-D-310-165
Description:
CONN HDR 48POS 0.05 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 48
Color Black
Length - Post (Mating) 0.165" (4.191mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.475" (12.065mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.310" (7.874mm)