FW-31-04-H-D-130-335
Samtec Inc.
Product No:
FW-31-04-H-D-130-335
Description:
CONN HDR 62POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 62
Color Black
Length - Post (Mating) 0.335" (8.509mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin 0.555" (14.097mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.130" (3.302mm)
Length - Tail 0.090" (2.286mm)