FWN0.50BK25
Techflex
Product No:
FWN0.50BK25
Manufacturer:
Techflex
Description:
SELF WRAP 1/2" X 25' BLACK
User Guide
Operating Temperature -70°C ~ 125°C
Color Black
Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Liquid Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Type Attributes Split Flexible Tube
Series Flexo® Wrap
Type Self Wrap
Length 25.00' (7.62m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 0.500" (12.70mm)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Features Clean Cut, Hook and Loop Closure Strip
Wall Thickness 0.025" (0.64mm)