FX8C-100P-SV4(21)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8C-100P-SV4(21)
Description:
CONN HDR 100POS SMD GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 100
Contact Finish Thickness -
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.333" (8.45mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Series FunctionMax™ FX8C
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts
Pitch 0.024" (0.60mm)
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Features Board Guide
Package Tube
Mated Stacking Heights 9mm, 14mm