Home / Fuses / FXG-125MA
minImg
FXG-125MA
OptiFuse
Product No:
FXG-125MA
Manufacturer:
OptiFuse
Description:
FUSE BRD MNT 125MA 250VAC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.0009489
Response Time Fast Blow
Color -
Approval Agency CSA, cURus
Current Rating (Amps) 125 mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage -
Size / Dimension 0.110" Dia x 0.290" L (2.80mm x 7.37mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series FXG
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 250 V