Home / Ceramic Capacitors / GCM21B5C2E472GX01L
minImg
GCM21B5C2E472GX01L
Murata Electronics
Product No:
GCM21B5C2E472GX01L
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 4700PF 250V C0G/NP0 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±2%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series GCM
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 4700 pF