GL10-F7431S08
SICK, Inc.
Product No:
GL10-F7431S08
Manufacturer:
SICK, Inc.
Description:
PHOTOELECTRIC SENSORS
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 60°C
Ingress Protection IP67
Sensing Distance 5.906" ~ 669.291" (150mm ~ 17m)
Response Time 1ms
Output Configuration PNP - Dark-ON
Sensing Method Retroreflective
Light Source Red (625nm)
Product Status Active
Connection Method Connector, M12
Series G10
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Mfr SICK, Inc.
Cable Length 11.81" (300.00mm)