GUR1R250
Sprague-Goodman
Product No:
GUR1R250
Manufacturer:
Sprague-Goodman
Description:
CAP TRIMMER 0.3-1.2PF 500V TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Sapphire
Q @ Freq 4000 @ 250MHz
Height - Seated (Max) 0.230" (5.80mm)
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 0.075" Dia (1.90mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Series PISTONCAP®
Capacitance Range 0.3 ~ 1.2pF