Home / Crystals / HCM4918432000AQJT
minImg
HCM4918432000AQJT
Citizen Finedevice Co Ltd
Product No:
HCM4918432000AQJT
Description:
CRYSTAL 18.4320MHZ 18PF SMD
User Guide
Load Capacitance 18pF
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Frequency Stability ±50ppm
Size / Dimension 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Series HCM49
Type MHz Crystal
Package / Case HC-49/US
Mfr Citizen Finedevice Co Ltd
Operating Mode Fundamental
Frequency 18.432 MHz