HCPL-J314-300E
Broadcom Limited
Product No:
HCPL-J314-300E
Package:
8-DIP Gull Wing
Description:
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Rise / Fall Time (Typ) 50ns, 50ns
Common Mode Transient Immunity (Min) 25kV/µs
Voltage - Isolation 3750Vrms
Approval Agency CSA, IEC/EN/DIN, UR
Current - Peak Output 600mA
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 8-DIP Gull Wing
Pulse Width Distortion (Max) -
Series -
Package / Case 8-SMD, Gull Wing
Number of Channels 1
Technology Optical Coupling
Voltage - Output Supply 10V ~ 30V
Mfr Broadcom Limited
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.5V
Package Tube
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) 700ns, 700ns
Current - DC Forward (If) (Max) 25 mA
Current - Output High, Low 400mA, 400mA