HHT472P016HL0
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
HHT472P016HL0
Description:
CAP ALUM 4700UF 16V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 175°C
Applications High Temperature Reflow
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +30%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Size / Dimension 0.866" Dia x 2.087" L (22.00mm x 53.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 3.605 A @ 100 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 175°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 42mOhm @ 120Hz
Series HHT
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 10.3 A @ 5 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 4700 µF