Home / Headers, Male Pins / HIF3MAW-50PA-2.54DS
minImg
HIF3MAW-50PA-2.54DS
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF3MAW-50PA-2.54DS
Description:
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200VAC
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating 5.90µin (0.150µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot, Mounting Flange
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 50
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Series HIF3MAW
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)