HIF7-60PA-1.27DSAL(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HIF7-60PA-1.27DSAL(71)
Description:
CONN HDR 60POS VERT GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 60
Contact Finish Thickness -
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Series HIF7
Connector Type Header, Center Strip Contacts
Pitch 0.050" (1.27mm)