HLMP-AG70-Z20DD
Broadcom Limited
Product No:
HLMP-AG70-Z20DD
Manufacturer:
Broadcom Limited
Package:
5mm Oval
Description:
LED RED DIFFUSED 5MM OVAL T/H
User Guide
Wavelength - Dominant 626nm
Configuration Standard
Lens Transparency Diffused
Viewing Angle 30° x 70°
Color Red
Current - Test 20mA
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 5.40mm L x 4.00mm W
Millicandela Rating -
Height (Max) 8.90mm
Product Status Active
Supplier Device Package 5mm Oval
Series HLMP-AG70
Lens Style Oval with Domed Top
Package / Case Radial
Mfr Broadcom Limited
Features -
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V
Lens Color -
Package Tape & Box (TB)
Wavelength - Peak 634nm
Base Product Number HLMP-AG70
Lens Size 5.20mm x 3.80mm