HR30-7PB-12S
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
HR30-7PB-12S
Description:
CONN PLUG FMALE 12P SOLDER CUP
In Stock : 125
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Cable Opening -
Backshell Material, Plating -
Insert Material -
Ingress Protection IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 30VAC, 42VDC
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 2A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert 7
Connector Type Plug, Female Sockets
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material -
Features Backshell, Strain Relief
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material -
Operating Temperature -25°C ~ 85°C