HSL1020-3R8506-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
HSL1020-3R8506-R
Description:
CAP LITH HYBRID 50F 20% 3.8V TH
In Stock : 396
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 60°C
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 3.8 V
Size / Dimension 0.413" Dia (10.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 450mOhm
Series HSL
Package / Case Radial, Can
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 50 F