HT08BN104KC
KEMET
Product No:
HT08BN104KC
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 0.1UF 50V C0G/NP0 RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.400" (10.16mm)
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.500" L x 0.270" W (12.70mm x 6.85mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Series HTHP LDD Indust C0G HT200C
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr KEMET
Capacitance 0.1 µF