Home / Headers, Male Pins / HTSW-138-23-T-D-LL
minImg
HTSW-138-23-T-D-LL
Samtec Inc.
Product No:
HTSW-138-23-T-D-LL
Description:
CONN HEADER VERT 76POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating -
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 76
Termination Kinked Pin, Solder
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.115" (2.92mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.445" (11.30mm)