HVMLS213M010EA1C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
HVMLS213M010EA1C
Description:
CAP ALUM 21000UF 20% 10V FLATPCK
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
Voltage - Rated 10 V
Size / Dimension 2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series MLS
Package / Case FlatPack
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 21000 µF