HVMLS331M200EK1C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
HVMLS331M200EK1C
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 200V FLATPACK
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
Voltage - Rated 200 V
Size / Dimension 1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 4.9 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 426mOhm @ 120Hz
Series MLS
Package / Case FlatPack
Ripple Current @ High Frequency 6.2 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 330 µF