HW-32-20-G-S-661-118
Samtec Inc.
Product No:
HW-32-20-G-S-661-118
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 32POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 32
Color Black
Length - Post (Mating) 0.351" (8.915mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 1.130" (28.702mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.661" (16.789mm)
Length - Tail 0.118" (2.997mm)