HW-36-15-F-D-385-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-36-15-F-D-385-SM
Description:
CONN HDR 72POS 0.1 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 72
Color Black
Length - Post (Mating) 0.180" (4.572mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.565" (14.351mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.385" (9.779mm)