HW-42-12-L-Q-200-055
Samtec Inc.
Product No:
HW-42-12-L-Q-200-055
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 84POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 84
Color Black
Length - Post (Mating) 0.775" (19.685mm)
Row Spacing 0.200" (5.08mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 1.030" (26.162mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Length - Tail 0.055" (1.400mm)