HW-50-19-T-D-200-055
Samtec Inc.
Product No:
HW-50-19-T-D-200-055
Description:
CONN HDR 100POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 100
Color Black
Length - Post (Mating) 1.075" (27.305mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 1.330" (33.782mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, HW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Length - Tail 0.055" (1.400mm)