HW1E-LV4F11QD-R-24V
IDEC
Product No:
HW1E-LV4F11QD-R-24V
Manufacturer:
IDEC
Description:
22MM EMERGENCY-STOP LIGHTED
User Guide
Reset Operation Pull
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Termination Style Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.30mm Dia
Current Rating (Amps) 10A (AC), 8A (DC)
Circuit DPST-NO/NC
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC
Includes -
Series HW
Voltage Rating - DC 24 V
Switch Function On-Off, Off-On
Voltage Rating - AC 110 V