L0805C2R2MDWLT
KEMET
Product No:
L0805C2R2MDWLT
Manufacturer:
KEMET
Package:
0805
Description:
L0805C2R2MDWLT
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 440mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 590 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0805
Ratings -
DC Resistance (DCR) 390mOhm
Series L-DMI
Inductance 2.2 µH
Type Multilayer
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant 80MHz