Home / White LED Lighting / L128-3580EA3500003
minImg
L128-3580EA3500003
Lumileds
Product No:
L128-3580EA3500003
Manufacturer:
Lumileds
Package:
1411
Description:
WARM-WHITE 2835E 3V 80 CRI 3 SDC
User Guide
Viewing Angle 120°
Color White, Warm
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
CRI (Color Rendering Index) 80
Current - Test 60mA
Current - Max 150mA
Lumens/Watt @ Current - Test 170 lm/W
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Thermal Resistance of Package 39°C/W
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 1411
Series LUXEON 2835 Architectural
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Mfr Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.9V
Flux @ 85°C, Current - Test -
Package Tape & Reel (TR)
Flux @ 25°C, Current - Test 30lm (Typ)