Home / White LED Lighting / L130-4080HE1400003
minImg
L130-4080HE1400003
Lumileds
Product No:
L130-4080HE1400003
Manufacturer:
Lumileds
Package:
1206
Description:
NEUTRAL-WHITE 3014 80 CRI 3 SDCM
User Guide
Viewing Angle 116°
Color White, Neutral
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
CRI (Color Rendering Index) 80
Current - Test 60mA
Current - Max 120mA
Lumens/Watt @ Current - Test 164 lm/W
Size / Dimension 0.118" L x 0.055" W (3.00mm x 1.40mm)
Thermal Resistance of Package 35°C/W
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Series LUXEON 3014
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.95V
Flux @ 85°C, Current - Test -
Package Tape & Reel (TR)
Flux @ 25°C, Current - Test 29lm (Typ)