Home / White LED Lighting / L135-6580CA35000P1
minImg
L135-6580CA35000P1
Lumileds
Product No:
L135-6580CA35000P1
Manufacturer:
Lumileds
Package:
1414
Description:
COOL-WHITE 3535L HE PLUS ROUND L
User Guide
Viewing Angle 115°
Color White, Cool
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
CRI (Color Rendering Index) 80
Current - Test 100mA
Current - Max 300mA
Lumens/Watt @ Current - Test 186 lm/W
Size / Dimension 0.138" L x 0.134" W (3.50mm x 3.40mm)
Thermal Resistance of Package 14°C/W
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 1414
Series LUXEON 3535L Line HE
Package / Case 1414 (3535 Metric)
Mfr Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.8V
Flux @ 85°C, Current - Test -
Package Tape & Reel (TR)
Flux @ 25°C, Current - Test 52lm (Typ)