L15S035.T
Littelfuse Inc.
Product No:
L15S035.T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CARTRIDGE 35A 150VAC/VDC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Semiconductors
Response Time Fast Blow
Approval Agency CE, CSA, UR
Current Rating (Amps) 35A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100kA AC, 20kA DC
Size / Dimension 0.811" Dia x 2.000" L (20.60mm x 50.80mm)
Mounting Type Requires Holder
Product Status Active
Series POWR-GARD® L15S
Voltage Rating - DC 150 VDC
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Voltage Rating - AC 150 VAC