L15S080.T
Littelfuse Inc.
Product No:
L15S080.T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CARTRIDGE 80A 150VAC/100VDC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Semiconductors
Response Time Fast Blow
Approval Agency CE, CSA, UR
Current Rating (Amps) 80A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100kA AC, 20kA DC
Size / Dimension 1.000" Dia x 1.157" L (25.40mm x 29.40mm)
Mounting Type Bolt Mount
Product Status Active
Series POWR-GARD® L15S
Voltage Rating - DC 100 VDC
Package / Case Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Voltage Rating - AC 150 VAC