L2C5-30951205E13C0
Lumileds
Product No:
L2C5-30951205E13C0
Manufacturer:
Lumileds
Description:
LED COB LUXEON WHT RECT 3000K
User Guide
Lens Type Flat
Light Emitting Surface (LES) 13.00mm Dia
Configuration Rectangle
Viewing Angle 115°
Color White, Warm
CRI (Color Rendering Index) 95
Current - Test 600mA
Current - Max 1.2A
Lumens/Watt @ Current - Test 97 lm/W
Size / Dimension 24.00mm L x 20.00mm W
Product Status Active
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 2030lm (Typ)
Series LUXEON CoB with CrispWhite Technology Gen 2
Temperature - Test 85°C
Type Chip On Board (COB)
Mfr Lumileds
Features -
Height 1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 35.3V