Home / Fixed Inductors / L301314A-301LHF
minImg
L301314A-301LHF
ITG Electronics, Inc.
Product No:
L301314A-301LHF
Manufacturer:
ITG Electronics, Inc.
Description:
FIXED IND 300UH 2.9A 170MOHM TH
In Stock : 24
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Current - Saturation (Isat) 1.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 2.9 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.063" L x 1.012" W (27.00mm x 25.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 170mOhm Max
Series L301314A
Inductance 300 µH