LA070URD31TTI0400
Littelfuse Inc.
Product No:
LA070URD31TTI0400
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE SQUARE 400A 700VAC RECT
User Guide
Operating Temperature -
Applications Electrical, Industrial
Melting I²t 19
Response Time Fast Blow
Approval Agency UR
Current Rating (Amps) 400A
Fuse Type Square
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA
Size / Dimension 1.992" L x 2.000" W x 2.264" H (50.60mm x 50.80mm x 57.50mm)
Mounting Type Bolt Mount
Product Status Obsolete
Series POWR-GARD® LA
Package / Case Rectangular
Voltage Rating - AC 700 VAC