LA100P1004
Littelfuse Inc.
Product No:
LA100P1004
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CARTRIDGE 100A 1KVAC/750VDC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Electrical, Industrial
Response Time Fast Blow
Approval Agency UR
Current Rating (Amps) 100A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100kA
Size / Dimension 1.220" Dia x 5.000" L (31.00mm x 127.00mm)
Mounting Type Bolt Mount
Product Status Active
Series POWR-GARD® LA100P
Voltage Rating - DC 750 VDC