LA30QS6004
Littelfuse Inc.
Product No:
LA30QS6004
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CARTRIDGE 600A 300VAC/VDC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Semiconductors
Response Time Fast Blow
Approval Agency UR
Current Rating (Amps) 600A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA
Size / Dimension 1.500" Dia x 1.579" L (38.10mm x 40.10mm)
Mounting Type Bolt Mount
Product Status Active
Series POWR-GARD® LA30QS
Voltage Rating - DC 300 VDC
Package / Case Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Voltage Rating - AC 300 VAC