LB01KW01-12-FJ
NKK Switches
Product No:
LB01KW01-12-FJ
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
INCAND PANEL INDICATOR GRN 12V
User Guide
Lens Transparency Diffused
Ingress Protection -
Viewing Angle -
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions 0.64" x 0.64" (16.20mm x 16.20mm)
Millicandela Rating -
Product Status Obsolete
Lamp Color Green
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Series LB
Lens Style Square with Flat Top
Type Incandescent
Voltage 12V
Mfr NKK Switches
Features -
Lens Color Green
Package Bulk
Wavelength - Peak -
Panel Cutout Shape Square
Current 60mA
Base Product Number LB01
Lens Size 13.20mm