LB15RKW01-12-FJ
NKK Switches
Product No:
LB15RKW01-12-FJ
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
User Guide
Illumination Type, Color Incandescent, Green
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Rectangular, Button
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 22.40mm x 16.20mm
Circuit SPDT
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC
Series LB
Type Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Electrical Life 100,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V