LB16RKW01-5F24-JF
NKK Switches
Product No:
LB16RKW01-5F24-JF
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
In Stock : 45
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Rectangular, Button
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 22.40mm x 16.20mm
Circuit SPDT
Mechanical Life 200,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series LB
Type Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-On
Electrical Life 100,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V