LB26SKW01-5C24-JC
NKK Switches
Product No:
LB26SKW01-5C24-JC
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
User Guide
Illumination Type, Color LED, Red
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Square, Button
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions Square - 16.20mm x 16.20mm
Circuit DPDT
Mechanical Life 200,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series LB
Type Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-On
Electrical Life 100,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V